Skip to main content
aktualitaEqual Pay Day

Blanka Bobčíková: život se nedá naplánovat

Mentorka 8. ročníku konference ŽENY SOBĚ Blanka Bobčíková o sobě říká, že je strukturovaný člověk a má raději vše předem naplánované. A zároveň, že je důkazem toho, že život se naplánovat nedá. V mládí si myslela, že bude mít velkou rodinu a rozhodně neplánovala budování kariéry. Po vysoké škole ale nastoupila do zahraniční společnosti a nakonec v ní působila 20 let. Práce v ní ji natolik bavila a pohltila, že na vlastní rodinu nezbyl čas. Za to se profesně vypracovala, procestovala řadu zemí a naučila se jednat s lidmi různých kultur. Říká, že každý člověk, kterého kdy potkala, ji něčím obohatil. Za důležité v životě považuje přátelství, poctivost a pozitivní přístup a dodává, že má velké štěstí, že při ní stojí nejbližší rodina a přátelé.

Přinášíme krátký rozhovor s Blankou:

Blanko, žila jste několik let ve Švédsku, vidíte nějaké zásadní rozdíly mezi Českou republikou a Švédskem?

Myslíte mimo jazyk? 🙂 Samozřejmě je mezi oběma zeměmi řada rozdílů. Švédi se mnohem víc např. věnují zdravému životnímu stylu. Ne proto, že je to módní. Jíst zdravě a hlavně sportovat a hýbat se je pro ně důležité a přirozené. Na ulicích denně vidíte spoustu lidí, jak jedou do práce na kole, za jakéhokoliv počasí. O víkendu jsou parky, lesy a příroda vůbec plné běhajících lidí, lidí na kole atd. Ve městech je ve srovnání s Českem mnohem méně nákupních center. Na druhou stranu my máme mnohem lépe fungující služby, instalatéry počínaje, kadeřnictvími konče.

Jak ve Švédsku pracují se slaďováním rodiny a práce. Jak to tam funguje?

Pro Švédy je velmi důležité správné vybalancování pracovního a soukromého života. Chtějí mít dostatek času na trávení volných chvil s rodinou a přáteli, nejsou ochotni pracovat zbytečně dlouho, ani kvůli vyššímu platu ne. Pokud musí pracovat přes čas, chtějí za to raději náhradní volno…. To, že Švédi netráví čas vysedáváním mnoha hodin denně v práci, jim podle mého názoru umožňuje udržet si nadhled a věnovat se v práci jen tomu podstatnému. Je tam také naprosto běžné, že zaměstnanci, ženy i muži, pracují na zkrácené úvazky (kvůli péči o děti, kvůli zdraví apod.) a zaměstnavatelé to naprosto samozřejmě umožňují a akceptují.

Proč jste se rozhodla podpořit akci Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ? Vidíte v akci důležitost?

Líbí se mi, že tato akce propojuje akční, schopné ženy, které v životě něco dokázaly a umožňuje jim vzájemně sdílet zkušenosti.

Je něco, co byste vzkázala ženám? Například proč by měly přijít na akci Equal Pay Day?

Ženy mohou na akci najít inspiraci pro svoji práci i soukromý život, navázat nové kontakty, ale také se pobavit a odreagovat od běžných starostí.

 

S Blankou Bobčíkovou se můžete osobně setkat u jejího kulatého stolu v sobotu 25. března od 09:00 – 10:00 hodin a 15:00 – 16:00 hodin, svoji vstupenku získáte a registraci provedete na webu EPD - http://www.equalpayday.cz/objednavka-vstupenky/