Ženy na cestách: s Radmilou Pinkavovou Jirkovskou jsme objevovaly svět i samy sebe

V pondělí 12. května jsme v útulné atmosféře kavárny Art-n-Coffee prožily inspirativní podvečer s výjimečnou ženou a cestovatelkou Radmilou Pinkavovou Jirkovskou. Její přednáška nesla výstižný název Ženy na cestách: odvaha objevovat – a přesně o tom celý večer byl. O odvaze žen vydávat se na cesty, hledat nové obzory a také o tom, jak cestování může proměnit náš pohled na svět i sebe samé.

Setkání otevřela prezidentka Business & Professional Women CR Eva Primus Kovandová společně s Hanou Homolkovou, majitelkou kavárny, jejíž prostor pravidelně propojuje umění, komunitu a příběhy ze světa.

Radmily vášeň pro cestování se zrodila hned po pádu režimu, kdy si sbalila velký lodní kufr a vyrazila stopem do Řecka. Od té doby nasbírala množství zkušeností z různých koutů světa – žila v Izraeli, Dánsku, Egyptě a později, po odchodu ze zaměstnání, strávila celý rok objevováním Austrálie, Tasmánie, Nového Zélandu, Indonésie a Malajsie.

V loňském roce podnikla další velkou cestu – tentokrát do Nepálu, Bhútánu, Bangladéše, Indie a Srí Lanky. O své zážitky a hluboké vhledy se s námi podělila právě během tohoto večera.

Cestování jako způsob podpory

Radmila se dlouhodobě věnuje podpoře žen skrze projekt Camino Berušky – komunitu, kterou založila a která dnes čítá přes 800 žen. Spojuje je láska k pohybu, chůzi a objevování. Společně překonávají překážky, podporují se a přispívají i k dobročinným projektům.

První část své loňské cesty Radmila absolvovala právě s touto komunitou – v Nepálu, kde kvůli povodním musely upravit plán a místo původní trasy na Pikey Peak absolvovaly treky na Khopra Danda a Mardi Himal. Sama pak pokračovala dál do Bhútánu, Indie, Bangladéše a na Srí Lanku.

Její pohled na rovnoprávnost žen získal během cesty nový rozměr – „Že je Česká republika v otázkách rovných příležitostí podle Gender Gap Indexu až za Bangladéšem, jsem věděla. Ale teprve, když jsem Bangladéš navštívila, jsem pochopila, co to skutečně znamená,“ říká Radmila. Ženy často neznají jiný model života, pokud jim ho okolí nenabídne.

Cestování s respektem, ohleduplností a srdcem

Radmila se s námi podělila i o konkrétní tipy, jak lze při cestování podpořit ženy a místní komunity:

  • Milodary dává cíleně starším ženám – s vědomím, že právě ony bývají v systému opomíjené.

  • Vždy se ptá, zda existuje místní průvodkyně, řidička tuk-tuku nebo taxikářka, a preferuje jejich služby.

  • Podporuje a sdílí iniciativy, jako jsou ženské taxi služby nebo ženské týmy v cestovních agenturách.

  • Aktivně vyhledává české ženy žijící v zahraničí a využívá jejich služeb, případně o nich píše na sociální sítě.

  • Navazuje kontakty s místními neziskovkami, které pracují se ženami, a šíří povědomí o jejich činnosti.

Večer byl nabitý nejen informacemi, ale i emocemi, autentickými příběhy a propojením – přesně tak, jak to kavárna Art-n-Coffee dokáže. Mezi sochami ze Zimbabwe, které sem dováží sama majitelka Hana Homolková, jsme si uvědomily, jak blízko máme ke světu, který je zdánlivě daleko – a jak velký dopad mohou mít malé činy.

Jak říká citát, kterým Radmila svou přednášku uvedla:
„Odvaha se dostává ke slovu, když v nás vítězí cosi silnějšího než strach.“
A právě takové odvahy jsme se tohoto večera mohly dotknout.