Skip to main content
aktualita

Výsledky 19. ročníku soutěže Zlatá koruna

 

Výsledky 19. ročníku soutěže Zlatá koruna

Zlatá koruna, nejstarší soutěž finančních produktů u nás, přinesla už podevatenácté aktuální výsledky. Nezávislá porota odborníků, která má téměř 400 členů, zhodnotila celkem 202 produktů ve 24 kategoriích. Zabodovaly především inovativní „digi“ produkty a ty, které nejvíc pamatují na obsahový přínos a uživatelský komfort pro uživatele. Mezi odborníky, kteří se podílí na hodnocení bankovních produktů, patří i členky neziskové organizace Business & Professional Women CR, která je odborným partnerem tohoto projektu.

Koronavirus soutěž finančních produktů Zlaté koruny „nezmenšil“ ani výrazně nezměnil, zato si v ní bohužel vybral daň nejvyšší: zemřel dlouholetý předseda Rady Finanční akademie Zlaté koruny profesor Michal Mejstřík. Tuto porotu odborníků proto nově řídí doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D., prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze. Záštitu nad celým projektem opět převzali ministryně financí JUDr. Alena Schillerová, PhD. a guvernér ČNB Ing. Jiří Rusnok. Už podruhé, vzhledem k pandemickým opatřením, se vyhlášení výsledků soutěže nemohlo uskutečnit osobním setkáním na tradičním slavnostním Galavečeru. 

„Orientace v problematice peněz a rodinných financích se právě v době, jako je tato, stává ještě důležitější občanskou dovedností,“ připomíná v souvislosti s letošním ročníkem Zlaté koruny JUDr. Alena Schillerová, PhD., ministryně financí ČR a dodává: “ … podporuji každý seriózní projekt zaměřený na zvyšování finanční gramotnosti a popularizaci tohoto tématu. Patří sem i Zlatá koruna, která umožňuje jednotlivé produkty navzájem porovnávat a pomáhá tak lidem vyznat se v často spletitém světě finančního trhu.” 

 „Náš finanční sektor vstoupil do koronakrize jako dobře kapitálově vybavený a vysoce odolný vůči šokům. Jeho rezervy spolu s vysokou likviditou mu umožnily bez problémů přestát dosavadní dopady pandemie. Oceňuji také pružnost, s jakou se finanční sektor dokázal s krizovou situací vypořádat, a jak vstřícně zareagoval na potřeby svých klientů,“ konstatuje Ing. Jiří Rusnok, guvernér ČNB. 

Kdo letos zvítězil?

Letos nejvíce, celkem 9 ocenění, získali Česká spořitelna a MONETA Money Bank. Česká spořitelna ale dosáhla výše z pohledu “olympijského” bodování, když Zlatou korunu získala ve 4 kategoriích. MONETA Money Bank si opět drží postavení technologického inovátora, když ve dvou kategoriích On-line aplikace a v Ceně veřejnosti „vybojovala“ čtyři medaile s produkty nová Internet Banka a Aplikace MONETA Smart banka. V pojišťovnictví stejně jako vloni nejvíce bodů získala Kooperativa pojišťovna.

V kategorii On-line aplikace, jejíž význam stále stoupá díky přesunu distribuce do samoobslužného modelu, je získání prvního místa obzvlášť cenné. Loňského vítěze v této kategorii, MONETU, letos vystřídala Air Banka s aplikací My Air. Stříbrná a bronzová koruna v On-line aplikacích patří společnosti MONETA Money Bank s její Aplikací MONETA Smart Banka a novou Internet Bankou

„Již opravdu nestačí poskytovat základní bankovní služby. Klienti už nejen chtějí, ale potřebují víc – třeba mít různé funkce, ať už bankovního, či nebankovního charakteru pohromadě, na jednom místě, v jedné aplikaci, on-line. A dva koronavirové roky s lockdowny to ještě akcelerovaly,“ říká k tomu Dr. Pavel Doležal, ředitel a zakladatel projektu Zlatá koruna.

Umístění v On-line aplikacích komentuje i Mgr. Ing. Dominik Stroukal, Ph.D., hlavní ekonom Platební instituce Roger, člen katedry ekonomie VŠ CEVRO institut a člen Finanční akademie Zlaté koruny: „Výsledek soutěže v této kategorii je zajímavý i tím, že první Air Bank a MONETA na druhém a třetím místě, míří pod stejného majitele a nově vzniklý třetí největší bankovní dům na českém trhu by tak obsadil všechny tři stupně vítězů.

V kategorii Novinka roku Finanční akademie Zlaté koruny nejlépe ohodnotila Hlasové ovládání mobilního bankovnictví, což opět potvrzuje digitální vyspělost Air Bank a aktuální příklon k co nejjednodušším, přívětivým produktům.

Česká spořitelna si ze soutěže odnáší první místo hned ve čtyřech kategoriích, za Hypotéky, Cenu za společenskou odpovědnost a se společnostmi Česká spořitelna – penzijní společnost za Penzijní spoření (produkt Penzijní spoření s ČS) a se společností Stavební spořitelna České spořitelny za stavební spoření (produkt Stavební spoření od Buřinky v Georgi). 

Druhou nejúspěšnější bankou se 3 Zlatými a 3 Stříbrnými korunami se letos stala Equa bank, která si drží nejlepší umístění v kategorii Účty. V Ceně podnikatelů vystřídala mBank. I v další kategorii účtů, tentokrát spořicích, získala zlato za nejlepší spořicí účet (Spořicí účet HIT). Stříbro získala v Ceně veřejnosti s produktem Běžný účet zdarma a bez podmínek, v Bankovních úvěrech a Podnikatelských účtech.

V kategorii Obchodování s cennými papíry letos vyhrála Patria Finance. „Už jen za účelem uchování kupní síly je tedy nutné investovat, protože čistě spořením se na rozdíl od dob minulých už jen chudne. Investiční platformy, které se umisťují v této kategorii na stupni vítězů, nabízejí v České republice opravdu příznivý poměr nabízených služeb a úrovně poplatků. Investování je rizikovější než spoření. Bez rizika už ale kupní sílu svých peněz neuchráníme,“ tvrdí Lukáš Kovanda, Ph.D., hlavní ekonom Trinity Bank, člen Národní ekonomické rady vlády a člen Finanční akademie Zlaté koruny.

V letošním ročníku FinTech „bojovalo“ 14 projektů z oblasti finančních služeb. Hodnotila je FinTech akademie Zlaté koruny složená ze 74 porotců, která posuzuje hlavně aktuální trendy na poli technologií, digitalizace a inovace finančních služeb, uživatelskou zkušenost (UX) a udržitelnost. V této progresivní kategorii FinTech se raduje z prvenství Mutumutu - online životní pojištění, které klienty odměňuje za zdravý životní styl.

V sektoru pojišťovnictví získala Kooperativa pojišťovna celkem pět ocenění. V těsném závěsu je Česká podnikatelská pojišťovna. Tradičně je i letos vysoce hodnocena Allianz pojišťovna, která stejně jako vloni má dvě Zlaté koruny. Prvenství obsadila jak v kategorii životní, tak neživotní pojištění

„Vyhlášením vítězů končí nejen jeden ročník, ale současně i další začíná. Před Finanční akademií bude stát nelehký úkol, aby byla schopna i nadále komplexně a objektivně hodnotit finanční produkty. I pokud se totiž naplní celosvětové úsilí a pandemii se podaří zkrotit, nejistota ohledně jejích dopadů nezmizí. Otázky míry inflace, vývoje úrokových sazeb, udržitelnosti veřejných financí, stability finančních institucí nebo financování penzijního systému tak bude potřeba brát v úvahu ve větší míře, než tomu bylo v uplynulých letech,“ uzavírá předseda Rady Finanční akademie doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D.

V anketách Cena veřejnosti a Cena podnikatelů (produkty pro malé a střední podnikatele), ve kterých hlasuje veřejnost, hned třikrát bodovala MONETA Money Bank následovaná Equa bank se dvěma cenami. 

V Ceně za společenskou odpovědnost, ve které se hodnotí nejpřínosnější projekty CSR, byla na prvních dvou místech úspěšná Česká spořitelna, třetí místo obsadila Československá obchodní banka se svým projektem ČSOB pomáhá regionům.

Aktuálně stále pokračuje internetový rádce Zlaté koruny Peníze v roušce na webových stránkách www.penizevrousce.cz vzniklý na začátku koronavirové pandemie, kde se zájemci mohou zeptat na cokoliv, co je zajímá ze světa financí.

 

Kompletní výsledky letošního 19. ročníku odborné soutěže Zlatá koruna naleznete ZDE.