Skip to main content
aktualitaAWE příběhy

Vraťka Janovská : “Náš projekt zjednodušuje cestu sezónních produktů k lidem!”

By 10. 6. 20212 července, 2021No Comments

Vraťka Janovská

Vraťka se pustila s nadšením do podnikání spolu se svým partnerem. Akademie jí poskytla možnost nových kontaktů, ale především příležitost se naučit podnikatelským základům. Přečtěte si náš rozhovor o tom, jaký projekt přišla Vraťka do AWE zdokonalit.

 

Vraťko, o čem je váš projekt “Výdejna chutí”. Jaký je jeho cíl?

Výdejna chutí je online služba, která zjednodušuje cestu sezónních produktů k lidem, kterým láska ke krajině prochází žaludkem od lidí, kterým láska ke krajině prochází rukama. Výdejna chutí není klasický online obchod. Záměrem není skladování produktů, chceme předejít plýtvání potravinami. Objednává se jen to, na co je dostatek odběratelů. Ambicí Výdejny chutí je vždy zajistit takové množství odběratelů, aby to vyhovovalo zemědělci - prodá takové množství, které si sám určí a přiveze ho na výdejní místo v určený den. Zemědělec získá snadný přístup k odběratelům, kterým stále nemusí vysvětlovat cenotvorbu, nemusí upravovat cenu dle velkoobchodních podmínek nebo se strachovat na trhu, že bude stát celý den u stánku, kde neprodá vše a tento čas mohl věnovat pěstování, rodině nebo sobě. Co získá zákazník? Přehlednou nabídku sezónních, ekologických produktů, které si objedná přímo od dodavatele, který je prověřený Výdejnou chutí. Všichni se potkají na výdejním místě, které je spojeno s již existujícím komunitním projektem.

 

Jak vznikl Váš nápad?

Tak nějak nám vyplynul. Jako tým jsme Jelen s Vrtulí - Tomáš Jelen a já, Vraťka Janovská. 

Tomáš umí programovat a  zajistí, aby online služba byla funkční. Já umím spojovat a zajistit, že odběratelé, dodavatelé i výdejní místa znají důvod, proč se spojit. Spoluzaložila jsem spolek CooLAND pro ochranu zdravé zemědělské krajiny, pracovala pro neziskovou organizaci AMPI, která podporuje krátké distribuční řetězce a i nadále spolupracujeme. Jako dobrovolník přispívám k rozvoji Nadace Pro půdu, která zajišťuje přístup k půdě pro ekologické zemědělce. Mám doktorát z krajinné ekologie na Fakultě životního prostředí, kde jsem působila i několik let jako odborná asistentka rozvíjející téma ochrany zemědělské půdy. V oboru podpory ekologických zemědělců se pohybuji mnoho let a tím pádem mám nejen odborný přehled, ale vytvořenou i velkou síť lidí, které spojuje stejný záměr - jídlem měnit svět. Společně jsme nejen pracovní partneři, ale i životní - společně vychováváme dvě malé dcery (4 a 2 roky) a všichni máme rádi dobré jídlo. Ve volných chvílích sníme o tom, jak sníme všechny dobroty od zemědělců, kteří dělají svou práci s radostí. Jsme součástí různých partiček, jako je KPZ CooLAND (komunitou podporované zemědělství), komunitní zahrada Kuchyňka i spolkový obchod Obživa. 

Ale to nám nestačí! Často máme chuť na další lahůdky, ale jsme líní obíhat všechny trhy a obávat se, že už je vyprodáno. Přemýšleli jsme, jak to vyřešit. Tak jsme si řekli, pojďme vytvořit společensky prospěšnou službu, která spojuje. Jídla s chutí není nikdy dost.

 

Co Vás motivovalo k tomu přihlásit se do Akademie? 

Naučit se základy podnikání - celý projekt vznikl z nadšení bez předchozích podnikatelských zkušeností.

 

Co vnímáte jako hlavní přínos Vaší účasti v projektu AWE s ohledem na rozvoj Vašeho podnikání?

Propojení s lidmi, kteří podnikání rozumí - mentoring do budoucna.

 

Je něco, v čem Vám účast v AWE otevřela oči (např. v důležitosti perfektně připraveného business plánu, v přístupu k cenotvorbě, marketingu apod.)?

AWE mi pomáhá s cenotvorbou, plánováním si akčních kroků, jak sestavit byznys plán i propojování s dalšími ženami, které mají podobný záměr.

Děkujeme Vraťce za rozhovor a přejeme hodně štěstí na její další podnikatelské cestě. 

Více informací o projektu Vraťky Janovské najdete na:

FB, web

 


Chcete se také zúčastnit příštího ročníku AWE? Dejte nám na sebe email a o jeho spuštění budete vědět jako první! ZDE 

AWE před třemi lety iniciovala americká vláda. V roce 2021 se studijní programy AWE objeví ve více než 75 zemích a otevřou tak cestu podnikání pro 70 000 žen! Business & Professional Women CR (BPWCR) byla vybrána jako první organizace, která tento projekt realizuje v České republice za podpory Velvyslanectví USA v ČR.

Program AWE byl vyvinut s cílem posílit ženy na celém světě, aby naplnily svůj ekonomický potenciál, vytvářet  podmínky pro zvýšení stability, bezpečnosti a prosperity pro všechny.