Predtým než som mala urobiť rozhovor s Vendou Vaníčkovou, som sa zúčastnila jej mentoringu v BPWCR. Všimla som si ju hneď pri vstupe do miestnosti ale netušila som, že to je ona. Som veľmi rada, že som sa s ňou mohla stretnúť, pretože od toho dňa sa začal meniť aj môj vzhľad.

Venda Vaníčková je príjemná drobnejšia žena, ktorá pôsobí veľmi serióznym a upraveným dojmom. Je to žena, ktorá svojím zovňajškom reprezentuje nielen seba, ale aj svoju značku šperkov autentik. Okrem autentiku sa venuje aj tréningom sebaprezentácie. Pri svoje práci využíva nielen teoretické ale hlavne praktické skúsenosti z vizážistiky, štylistiky či choreografie. Spolupracuje aj s umelcami a fotografmi.

Ako vznikal názov značky autentik a prečo ste sa rozhodla práve pre názov autentik?

Téma, které mě zajímá, je autenticita člověka a jeho projev ve verbální a nonverbální komunikaci. Autenticitu člověka chápu jako propojení přirozenosti, vědomé volby, potřeb a osobního stylu. Proto jsem zvolila název autentik

Aký je podľa Vášho názoru Váš najvydarenejší šperk a prečo?

Nemám jeden šperk, který bych označila za nejvydařenější. Mám některé oblíbenější, ale to neznamená nic víc. Za vydařený šperk považuji ten, který na první pohled jeho nositelku těší a nechává ji zazářit.

Čo je najväčšou inšpiráciou pri vzniku Vašich šperkov?

Největší inspiraci mi poskytují skleněné vinuté perly, kameny a kovy a jejich propojování. Někdy se nechám inspirovat barevnou kombinací na obraze, šátku nebo optickým klamem světla, někdy zahlédnu výstřih, detail na oblečení nebo náladu ve tváři a pokouším se svůj dojem otisknout do výrazu šperku.

Čo Vás viedlo k rozhodnutiu venovať sa okrem autentiku aj sebaprezentácii?

Vlastně to bylo obráceně. Oblasti verbálního a nonverbálního projevu, které spojuji pod sebeprezentaci jsem doplnila o tvorbu šperků, abych dokázala, jak může fungovat originalita a že na detailu záleží. Dnes jsou oba směry v mé práci skvělým propojením teorie a tvůrčího procesu, který prostě musel ze mne ven.

Aký význam alebo úlohu zohrávajú šperky pri sebaprezentácii? Napovedia niečo o danej osobe, ktorá ich nosí?

Šperk je tím, co volíme k okrášlení sebe sama. Proto vždy vypovídá o našem vkusu, smyslu pro krásu, o zájmu udělat něco navíc. Něco, co není povinné, ale dává radost, a to oběma stranám, jak nositelce tak pozorujícímu. Myslím, že estetika přináší do života člověka rozměr, který je nenahraditelný, protože promlouvá k našim citům. I proto je důležité zacházet s volbou šperků obezřetně.

Vravíte, že vzhľad ale hlavne oblasť tváre tvorí 60% prvého dojmu. Myslíte si, že to zohráva dôležitú úlohu pri úspechu?

Přesněji řečeno, je to účes, který tvoří 60 % našeho vzhledu při prvním dojmu. Doslova to, co máme na hlavě, určuje základní přijetí naší osoby. Úspěch je široký pojem, ale ano, v jistém smyslu má vzhled, tedy upravenost našeho účesu velký vliv. Podle vlasů rozlišujeme ženu a muže, sympatii, antipatii, líbivost, hravost, pečlivost, upjatost, rozvolněnost, zanedbanost, vzdor, apatii, oddanost, vitalitu, stáří, vkus, péči, strojenost, fantazii.

Ďakujem za rozhovor.

Autor: Gabriela Suchá

www.sebeprezentace-autentik.cz |  www.autentik.cz

 

Podpořeno grantem s Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

 

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště