BPWCR – Změny v soukromém právu od 1.1.2014 – PRÁVNÍ JEDNÁNÍ
Milé dámy,
naše členka JUDr. Alena Vlachová připravuje sérii stručných informací o novém občanském zákoníku, který nám, které jsme se u ní zaregistrovaly k odběru, postupně zasílá. Pokud jsou pro vás takové informace užitečné, zaregistrujte se prosím přímo u Aleny Vlachové, která vám zašle i všechny předchozí informace .
Vítám tento velmi vstřícný přístup k nám všem a děkuji za něj, je to přímo v souladu s posláním naší organizace.
Milé dámy,
ozývám se s dalším dílem mého občasníku věnovanému novému civilnímu právu, tentokrát po opravdu dlouhé prodlevě, která byla způsobena nejen běžnými záležitostmi jako je zavalení prací a obvyklá jarní onemocnění moje a Pepíčkova.
Hlavním důvodem tohoto výpadku byla intenzivní práce na mém projektu Děti bez dluhů, kde se podařilo vytvořit krásné webové stránky (díky dvěma skvělým ženám Veronice Manukjan a Martině Wedlichové, které se zdarma postaraly o grafické návrhy i vytvoření webových stránek) a navázala jsem spolupráci s dalšími skvělými ženami z obecně prospěšné společnosti Dejme dětem šanci, které se pro tento projekt postarají o administrativu spojenou s vedením účtu pro přijímání finančních darů pro účely oddlužení dětí z dětských domovů.
Ráda bych využila této příležitosti a tento projekt Vám představila. Jde o pomoc dětem z dětských domovů, které se ocitají v situaci, kdy po osamostatnění (které je v jejich případě opravdu hodně těžké) zjišťují, že mají desetitisícové dluhy, o kterých do té doby vůbec nevěděly. Jde jednak o dluhy na místních poplatcích za komunální odpad, které jim vyměřují obce, kde děti mají evidované trvalé bydliště (přestože tam vůbec nežijí), a v případě dětí pocházejících z větších měst ještě o exekuce v řádech desetitisíců až statisíců korun za to, že v době, kdy ještě žily u svých biologických rodičů, kteří jim nedávali peníze na jízdné, tak tyto děti, aby se například dostaly do školy, jezdily MHD na černo a chytil je revizor. Z tisícikorunové pokuty se za přispění advokátů a exekutorů, kteří na těchto pohledávkách založili svůj byznys (s velkou asistencí Ministerstva spravedlnosti za bývalého vedení našeho nejpopulárnějšího politika pana Pospíšila) stane exekučně vymáhaných 20 tisíc korun (za každou jízdu na černo).
Snažím se těmto dětem pomoci a zastupuji je zdarma v řízeních o místním poplatku, ve správním soudnictví, v exekučních řízeních a podávám ústavní stížnosti. Těchto dětí je čím dál více (medailonky některých z nich můžete vidět na našich webových stránkách) a práce je to velice časově náročná, a náročná také finančně, protože abych to mohla dělat, využívám samozřejmě zázemí naší advokátní kanceláře, což stojí nemalé peníze. Proto bych Vás chtěla požádat, pokud byste například věděly o nějaké firmě apod., která by byla ochotna tyto náklady aspoň částečně zasponzorovat (a samozřejmě být naopak prezentována jako partner tohoto projektu), uvítám jakoukoli pomoc v tomto směru.
Dále bych samozřejmě chtěla oslovit Vás všechny s prosbou o finanční příspěvek na účet pro přímé oddlužení dětí zařazených do projektu, ke kterému budeme přistupovat ve chvíli, kdy selžou všechny právní prostředky a dítěti bude bezprostředně hrozit exekuce a nebude schopno své dluhy zaplatit samo. Číslo účtu je 6072121087/5500, a pokud byste chtěly být uveřejněny v seznamu dárců nebo potřebovaly potvrzení pro daňové účely, tak je potřeba vyplnit své údaje zde:
http://www.dejmedetemsanci.cz/
A samozřejmě Vás všechny zvu k návštěvě webových stránek www.detibezdluhu.cz, kde si můžete přečíst všechny další informace o projektu a dozvědět se, co všechno děláme.
-------------
A teď už zpět k novému občanskému zákoníku, i tentokrát je ještě téma spíše teoretické, ale velice důležité. Jedná se o právní jednání, což je vlastně cokoli, z čeho pro nás vyplývají nějaké právní důsledky. Právním jednáním není jen to, co si asi každý vybaví jako první, tedy smlouvy jako dvou- a vícestranná právní jednání, nebo jednostranná právní jednání jako je například výpověď smlouvy, ale také nekonání (zejména v situaci, kdy právo ode mě očekává, že budu něco aktivně dělat), a nemusí být jen výslovně vyjádřené, ale právně jednat lze i jakýmkoli jiným způsobem nevzbuzujícím pochybnosti.
Kromě zákonem stanovených výjimek lze v zásadě všechna právní jednání činit ústně, nevyžaduje se tedy písemná forma. To na nás klade větší nároky na obezřetnost při komunikaci s druhými, aby se nám nestalo, že náhodou uzavřeme smlouvu, aniž bychom to skutečně měli v úmyslu. Je tedy zapotřebí zvýšené opatrnosti například při telefonické komunikaci týkající se nabízení různých produktů a služeb apod. Ústní uzavírání smluv přináší na jedné straně výhodu neformálnosti a v mnoha případech může být skutečně praktické, na druhé straně pro případ budoucího sporu mezi smluvními stranami je nutné si uvědomit, že může být značně ztíženo dokazování obsahu uzavřené smlouvy, pokud ji nemáme napsanou na papíře.
Zdraví Vás,
Alena Vlachová