Přinášíme blog naší členky Marie Petrovové. Příjemné čtení. Zdroj: http://petrovova.blog.idnes.cz/c/472737/zase-na-nas-ty-banky-vydelaly.html

Bankám v Česku se daří, a to samozřejmě prospívá i jejich matkám. Pro někoho důvod k naštvání, protože to vydělaly na nás – na klientech.

Někdo třeba i pochválí. Možná. Pro banky samotné by to ale měl být i důvod k zamyšlení – kam a jak ty peníze investovat, aby jim neujel vlak.

Podle analytiků se bankám daří, protože se nadechla celá ekonomika, klienti dobře splácejí úvěry a banky dokázaly kompenzovat klesající příjmy z úrokových sazeb. Ta kompenzace přichází z nárůstu objemů obchodů a jedním z klíčových příjmů jsou pro banky stále poplatky.

Teď by se sem hodila nějaká pěkná tabulka – porovnání jednotlivých bank, pokud jde o růst příjmů z poplatků. Zkusila jsem to, ale popravdě řečeno, zase taková zábava to není. Komerční banka – pokles, Česká spořitelna – pokles, ČSOB a UniCredit - růst, Air Banka – taky to tam  hezky  roste. Ne všechny banky ještě svá čísla zveřejnily. Navíc by to byla tabulka sice čtenářsky vděčná, asi i do nějakého titulku by se to vešlo, ale informačně je to nula. Banky, které posledních pár let rostou z nuly, prostě rostou rychleji. Velké banky vycházejí z úplně jiného číselného základu, navíc mají neporovnatelně vyšší počet klientů, včetně velkých firem, a rozsah a portfolio poskytovaných služeb – to je jiný vesmír. Ale nepřekvapí mě, když to někdo splácá dohromady. Ono se to tak hezky čte. A zase je na co nadávat.

Ne. Opravdu si nemyslím, že všechny banky dělají všechno dobře. Už jen proto, že to všechno dělají lidé. Na straně druhé tu vidím pár dobrých zpráv. Třeba dobrou platební morálku dlužníků. To je mimochodem dobrá zpráva i pro mě, jako pro majitele firmy. Samozřejmě hlavní dobrá zpráva je ta, že je český bankovní sektor stabilní, že banky v Česku (záměrně nepíšu české, protože těch je opravdu málo) ustály nepříznivý vývoj hospodářství. A teď jen věřím, že budou investovat do technologického rozvoje, protože odliv retailových klientů do nefinančního sektoru je pro jejich budoucnost možná větší hrozba, než ta legrační přetahovaná, kdo komu a kolik klientů odlákal. Internetové platební, ale i úvěrové služby, jim všem můžou pořádně zatopit. Znáte to, když se dva perou, třetí se směje. Takže, milé banky – gratuluji, ale koukejte sebou hodit, protože svět se vážně dost mění.

Log in with your credentials

nebo    

Forgot your details?

Požádat o členství v BPW

Přejít k navigační liště