Termín je tu! 13. a 14. dubna 2018 konference Equal pay day

A je to tady! Pište si termín známé inspiro konference EQUAL PAY DAY - ŽENY SOBĚ 2018.

13. a 14. dubna 2018

Více informací pravidelně přináším na facebooku, nebo na webu Equal Pay Day.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcete podpořit naši konferenci? Stáhněte si banner a vložte si ho s odkazem www.equalpayday.cz na Váš profil.

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou 🙂

Tým BPWCR

O hajzlíkách, ministryních a frčících limčách :-)

Milé dámy, tenhle blog je s prominutím o hajzlíkách. Nikoli o hajzlících, o těch by se sice dalo psát donekonečna, ale dnes mám na mysli hajzlíky rodu neživotného, tedy ty, které nám mají přinést úlevu.
Jsem na cestách, což je fajn, protože cílem jsou slunce, voda, vzduch a další podobné radosti, včetně nákupu v bezcelních obchodech. Dostat se k tomu všemu ovšem znamená překonat hranice, ty opravdové - s celníky, pasovou kontrolou a s frontami.

Těžko říct proč vlastně, ale pokud je na hranicích fronta, pak je opravdu dlouhá. V čase i v prostoru. Několik kilometrů a několik hodin. Slunce je tam víc než dost. O vzduchu se, mezi neustále startujícími a popojíždějícími auty, autobusy a kamiony, asi mluvit úplně nedá. Vůbec netuším z jakých chemických látek se tam skládá, jestli je to ještě vzduch a jestli to vlastně chci vědět. A ty dlouhé kilometry- nic. Prostě nic. Jen dálnice, plot a kolony výše zmíněných vehiklů. Žádný keř, žádné houští, žádný strom, nedej bože třeba budka. Prostě nic.

Pánové se za krajnicí decentně odvrátí, což není nic příjemného, ani zvlášť civilizovaného, ale jde to. Decentně si přidřepnout nejde. Je to tu všude přehledné jak letištní plocha!

Nezbývá, než doufat, že se ona místnost nachází ještě před přechodem a že je to služba buď neplacená a nebo pokud je placená, je Euro dostatečně univerzální evropskou měnou. Mám už jistou výhodu zkušeností – a proto máme v autě takzvané čurací pytlíčky. Ne že
bych si do nich ulevovala, ale obsahují mince všech států, kterými projíždíme. Možná nezachrání život, ale důstojnost často.
Vyrážím na mnohasetmetrový pochod s nadějí a velmi, velmi svižným krokem. Tentokrát mám štěstí. Toaleta tu je, dokonce prostorná, čistá, bez čekání a berou i Eura.

Země, kterými projíždíme měly nebo mají ve svých kabinetech ministryně, dokonce dopravy a jedna i premiérku. Taky mají fronty na hranicích. Každé léto. Chápu, že členové tamních vlád mají jiné starosti, než močové měchýře cestujících. Zejména pokud jde o hranice s EU, tíží jejich hlavy a možná i spánek úplně jiné problémy. Ale stejně mi to nedá, abych se sama sebe neptala, jestli taková ministryně tuší, jaké to je mít nohy překřížené natřikrát a ze zoufalství už skoro omotané kolem krku. Může vlastně nařídit řidiči omajáčkované limuzíny: „Zastavte mi u nejbližší benzínky, nebo to už prostě nevydržím!“? A může si vůbec jen tak odskočit u benzínky?

Když o tom tak přemýšlím, asi to holky v podobných pozicích taky nemají úplně jednoduché. Možná, že až zase někdy uvidíte frčet limču s majákem, bude to právě ten okamžik pro špetku ženské solidarity, místo nadávání na politiky okamžik soucítění, možná zrovna nějaká ministryně míří „kamsi“. Nevím, jak vy, ale já bych v té chvíli, kdy se mi fakt chce, ten maják klidně zapnula.

A radu na závěr: nikdy, opravdu nikdy, nemíjejte poslední benzínku před hranicemi bez zastavení.

Marie Petrovová, toho času na Balkánské trase 🙂

No to je fakt skandál. Doufám, že s tím budou něco dělat.

Milé dámy,

také jste četly, že BBC platí ženským hvězdám méně než jejich mužským protějškům? A také jste si řekly: „No to je fakt skandál.  Doufám, že s tím budou něco dělat.“

Nejspíš budou, protože budou muset. Až dojde příští rok na stejné veřejné lámání chleba, BBC se určitě nebude chtít prezentovat jako instituce, která nechala ženám jen kůrky (i když, pravda u těch hvězdných pozic, to vypadá jako kůrky namazané. Jenomže nejde jen o špičkové moderátorské posty, podobné to s platovou diskriminací nejspíš bude i u profesí, na kterých hvězdného prachu moc neulpí).

Také jsem se nejdříve patřičně pohoršila, ale vetřela se mi přitom do hlavy otázka – Jak se tohle vlastně děje?

Nechce se mi věřit, že přijde žena na pohovor do firmy, vyhraje výběrové řízení a její budoucí šéf či šéfka si se svým HR protějškem zamnou někde v zasedačce ruce a společně se ujistí: „Je to ženská, dáme jí míň.“ Míň než komu? Než nejlépe placenému muži na stejné pozici? Kdyby totéž výběrové řízení vyhrál muž, dali by výše zmínění hlavy dohromady a řekli by si: „Je to chlap, musíme mu dát víc.“ Víc než komu? Kde se to celé odehrává? Kde a kdo rozhoduje o tom, že žena dostane méně peněz?

Kolikrát jste si u pohovoru řekla o peníze, které si opravdu za danou práci představujte? A kolikrát jste v duchu testovala sama sebe, jestli si vůbec takový plat zasloužíte? Kolikrát jste se bála, že se váš požadavek může jevit jako příliš velký a nemusela byste to místo dostat? Kolikrát jste sabotovala sama sebe a ani nikdo nemusel rozhodnout, že vám dají méně, protože jste si o ono méně sama řekla? Vsadím svoje nejhezčí boty (ale pozor, nedá se v nich moc chodit), že podobnou zkušeností prošla spousta z nás.

Představte si tu scénku: zjevně schopná a výkonná žena- perfektně odpovídá na všechny záludné dotazy, s přehledem se vypořádává s nejrůznějšími testy a úkoly. Děj graduje. Tempo se zrychluje. Podkresová hudba nabývá na dramatičnosti. Přichází vrcholná otázka: „A jaký plat byste si představovala?“ Všechno zmlkne. Ticho prořízne jasná a stručná odpověď:  „Jako nejlépe placený muž na srovnatelné pozici.“

Třeba to někdy někdo natočí. Budeme to prožívat s hlavní hrdinkou a budeme vědět, že to dobře dopadne, protože budoucí šéf takovou odvahu ocení a ona to místo i plat dostane.

Život není film. Já vím. V životě jde o živobytí, hypotéky, peníze na kroužky a ne o trefné odpovědi. Ale právě kvůli tomu živobytí bychom měly trénovat sebevědomí a nejen sebereflexi. Měly bychom se učit ocenit sebe sama, učit se říkat si o to, co chceme a co potřebujeme. Jinak nám nezbude, než se dojímat nad odvážnými filmovými  hrdinkami a přitom vyžít z penze, která bude vypočítaná z platu, o který jsme si samy  řekly.

 

Marie Petrovová

Ze série "Napsáno rtěnkou"

 

České ženy jsou vzdělané a – chudé!

Naši rodiče nám od mládí vtloukali do hlavy, že se musíme dobře učit, že musíme mít vysokoškolské vzdělání, abychom nebyly závislé na nikom, ani na mužích, nevíme, co se může stát, protože jedině tak můžeme mít dobré zaměstnání, které nás a naše děti dobře uživí (prý lépe než předešlé generace našich matek).

Ani jednu z nás tenkrát nenapadlo, když nám bylo sedmnáct nebo AŹ těch pětadvacet, že se dožijeme Až PADESÁTI let. A ouha! Najednou nikoho dnes nezajímá naše dosažené vzdělání (Učit se, učit se, učit se - …dnes se používá anglický termín "life long education"), ani naše zahraniční zkušenosti, ani naše jazykové znalosti, ani naše pracovní zkušenosti z mezinárodních firem. Pravda, na založení IT start-upu nejsme už dostatečně připravené a energie také ubývá.

Jen se nám padesátnicím vyčítá, že se nechceme stěhovat za prací, že neumíme s počítačem a že neumíme jazyky. To víte, absolventka Sorbonny je "málo svižná", tak se jí zbaví, komu by se vlastně hodila? Pracovní nabídky jsou vhodné pro každý věk! - radostně zajásáme, když vidíme inzeráty, a to i ze státní správy, která by měla ctít věkovou nediskriminaci, abychom hned vzápětí zjistily, že jsou vhodné pro absolventy a nabízí práci v mladém kolektivu. Což v praxi znamená – padesátnice, dále nečtěte, ani se nepokoušejte tam poslat svůj životopis.

Takže nám nezbývá než začít od nuly. ..."A proč se ucházíte o tohle místo, když jste pracovala v zahraničí a mluvíte několika jazyky?"... se vás ptá dědula středního věku na nekončících výběrových řízeních, vedle něj znuděná mladší asistentka či co, na výběrkách potkáváte spoustu typy lidí, kteří rozhodují o vašem osudu, jestli budete mít na jídlo nebo na nájem.

Takže vzdělané české padesátileté ženy jdou jako kdysi v padesátých letech minulého století pracovat do skladů, věznic jako vychovatelky po náročných zkouškách, jako vrátné, uklízečky, do pokladen v supermarketech, kdo má štěstí, jako prodavačky. Zatímco v USA mají sedmapadesátiletou astronautku, tady jste v tomto věku odepsaná, ač byste předváděla cokoliv.

Třetinu nezaměstnaných lidí v ČR tvoří lidé nad padesát let. O tomto neblahém fenoménu se začíná pomalu opatrně mluvit, ale zajímavé je, že tento problém mají na starosti mladí lidé, jak na Ministerstvu práce a sociálních věcí, tak i v různých organizacích za dotované granty z EU.

Proč se svým problémem nezabývají ti a ty, co se jich to týká? Nikde tyto lidi v tomto věku na pracovních pozicích nevidím. A pak sociologové píší o feminizaci chudoby. Inu, podle strany lidovců jsme nenašly ty "správné chlapy", spoléhaly jsme se bohužel jen na naše vzdělání a vědomosti.

 

Jiřina Castorena

20th Global WINConference – Creating a Thriving Future

20th Global WINConference – Creating a Thriving Future

27.28.29 September, Oslo, Norway

Come be a part of a pioneering 3+ day leadership extravaganza for company executives, managers and entrepreneurs.

Visit the WIN website to learn more and register. Select "BPWCR” when signing up for a special partner discount of 100 EUR per person !

The WINConference 2017 is a global leadership forum for women and men who want to be part of expanding the new paradigm of leading authentically, integrating feminine values and understanding global interconnectedness.

The #WINConference is the most innovative and interactive program on leadership you will see this year. It will bring you up to speed on emerging trends in business, technology and society as well as the latest thinking on the future of work and careers, and new practices in individual growth.

The conference is designed to help women generate new awareness, skills and connections in an inspiring and nurturing environment, enabling them to accelerate their impact in the world, at work and in their lives.

At WIN we develop leaders and empower each other to create business with purpose and careers that matter. With an outstanding roster of brilliant speakers, the conference inspires women to start new projects and take on new roles and inspires companies to become inclusive, conscious and global.

Be a Part of It - you’ll discover why WIN is not just your usual business conference.

Unique features

6 Transformative Plenaries

Be inspired by world-class speakers addressing the world, work and you.

42 Growth Workshops

Share, grow and discover in interactive and stimulating workshops.

Leading Edge Working Forums

Discuss issues related to media, innovation, technology, women on boards, the future of work, women and spirituality. Join the young leader forum, experienced leader forum and the landmark WIN Story forum.

Innovative D&I Forum

Expert sessions propelling organizations, their talent, and diversity & inclusion programmes to a new level.

Entrepreneurship Forum

Explorative forum on growing our businesses authentically and organically.

Coaching Labs

Benefit from professional coaching opportunities and personalized sessions

Body-Mind Awakening Session

The perfect way to start the day with 40 minutes of gentle movement and meditation

Calm Oasis

Specially designed places to take time out to rest, reflect, refocus and energize

Lively Global Village

The marketplace and bookstore

Networking Island

Seek advice or share information in the WIN networking area and mentoring corner

Gala Dinner

Dress up, relax, enjoy and celebrate women around the world

 

Come with us. Register yourself and use your discount.

We are looking forward to meet you in Oslo.

Lenka Šťastná

Outfit nade vše

První dáma Francie je ve skvělé formě. Alespoň to tvrdí prezident nejvýznamnější světové velmoci, a ten přece musí vážit slova.

Nebo také ne. Nebo se úplně klidně může chovat jako nevychovaný macho bez špetky vkusu. Už jen chybělo, aby dodal – na ten věk. V tomto případě se ale první muž světa svými nevymáchanými ústy trefil. Brigitte Macronová je zjevně ve skvělé formě. Díky tomu je ženou inspirativní.

Teď by měl přijít na řadu rozbor šatníku, doporučení na téma jednoduchost a kvalita. To samozřejmě platí, a i když se většině z nás nejspíš nikdy nepřihodí, aby se naší garderobou zabývaly módní domy Dior nebo Louis Vuitton, můžeme se od manželky francouzského prezidenta lecčemu přiučit.

Těch článků na téma „Jste ve skvělé kondici“ je na internetu několik stovek, ne-li tisícovek. Hulvátství amerického prezidenta si jaksi nelze nevšimnout. Teprve když se prochroustáte všemi těmi odkazy, dozvíte se, že paní Brigitte se ve své nové roli chce věnovat vzdělání. Koneckonců je to učitelka. Vzdělání je v kontextu měnícího se světa asi tak stomilionkrát důležitější než bujná blond hříva francouzské první dámy. Známe už spoustu chic kousků z jejího šatníku, víme, jak romance s budoucím prezidentem začala, média nás zásobují názory povolaných i nepovolaných na téma věkového rozdílu, ale co si paní Macronová myslí o svém klíčovém tématu, totiž vzdělání, to se jen tak nedozvíte.

Je matkou tří dětí, mnoho let učí, zajímá se o autismus… Celkem určitě bude mít nějaký názor na to, jak by se vzdělání mělo ve Francii rozvíjet, reformovat, kam by mělo směřovat. Možná budou její názory odborníci cupovat (to je jedna z mála jistot), možná budou trefné a pomohou francouzský vzdělávací systém posunout. Není ale moc o čem mluvit. Zatím je důležité, jestli je vhodné vzít do černých lodiček černé punčochy.

Rozhodně je fajn, že je středem pozornosti žena, která pro nás může být inspirací. Žena, která v 64 letech nerezignuje na své ženství. Stačí se rozhlédnout v pražské MHD, aby člověk viděl, jak taková rezignace vypadá (a o penězích to není). Pravda ovšem je, že bude nejspíš inspirací pro ty, které se inspirovat chtějí, a ty už nějaké vzory nepochybně mají; paní Macronová je další „vzorek“ do takové sbírky. Ty, které na inspiraci kašlou, asi spíš s pohoršením zdrbnou ten věkový rozdíl a na další nákup zase zamíří do tržnice. Fakt, že její forma bude nejspíš výsledkem nejen genů, ale i disciplíny, nebude z těch rezignovavších chtít zřejmě slyšet ani jedna.

Být první dámou je vážně nevděčný džob. Možná i máte co říct, jen se nikdo neptá. Takže Brigitte Macronové držme palce, ať si tu formu udrží, protože pořád ještě věřím tomu, že otázky, které budou vyžadovat erudici, ještě přijdou a že její odpovědi budou natolik inspirativní, aby zastínily i nejnovější „kabošku ze šampsky“ (rozuměj kabelku z obchodu na Champs-Élysées).

 

Marie Petrovová 
ze sbírky "Napsáno rtěnkou"

 

Jako členka BPW se také můžete stát mentorkou, jdete do toho???

Pracujete na rozvoji kariéry nebo hledáte inspiraci pro svoje podnikání? 

Podpořte s námi účastníky a účastnice veletrhu HR DAYS 2017 jako mentorka...

Mentoring BPW na HR DAYS 2016

Milé ČLENKY BPW, vážení FIREMNÍ členové,

letos, již po čtvrté, jsme přijaly nabídku partnera a odborného garanta programu

na HR DAYS 2017.

26. a 27. října 2017 

v PVA Expo Praha, Výstaviště Letňany, Beranových 667, 199 00 Praha 9

Pojďte do toho s námi...

Sdílejte své zkušenosti jako mentorka!

Speed mentoring je efektivní metoda, kterou BPWCR rozvíjí již 8 let v ČR i v zahraničí a nyní můžete být její součástí i Vy. 

Povedete hodinový kulatý stůl na vybrané téma pro dalších 12 žen a mužů z oblasti HR.

• pomůžeme Vám s přípravou medailonku a výběru tématu

• budeme Vás propagovat v události HR DAYS na Facebooku + FB BPW

• váš medailonek propagujeme celoročně na stránkách Osobnosti na webu HR DAYS 2017

• medailonky, rozhovory a fotografie publikujeme také na našem webu BPW ZDE

Stát mentorkou se může každá členka BPW (nebo firemní člen) s platným ročním členstvím.

Jak na to?

Vyberte vhodný DATUM a ČAS - volte prosím pouze 1 čas, nebo 2. náhradní čas.

Možnosti: Středa 25.10. nebo čtvrtek 26.10., v intervalu od 10-17 hodin, bloky jsou hodinové s 15 minutovou přestávkou. Na každou hodinu budou souběžně připraveny 2 mentoringové stoly.

HLASUJTE ZDE

Text o Vás + Vaši fotografii + návrhy svých témat posílejte na email bpwcr@bpwcr.cz

do 30.7.2017 

Těší nás, že se zapojíte a podpoříte tak profesionalitu naší organizace a mentoringu BPW na HR DAYS v roce 2017.

Lenka Šťastná

Jak dopadl projekt Empowering Women?

Rok utekl jako voda a u nás je čas na hodnocení. A vystavený účet není vůbec špatný!

Empowering Women - BPW mentoring

duben 2015 - březen 2016

Dokončily jsme projekt Empowering women, který přenesl metodu Speed mentoringu z Equal Pay Day do celého ročního projektu.

Do projektu jsme podle parametrů vybraly 70 účastnic a zrealizovaly 16 setkání s mentorkami v Praze a 7 setkáních v Teplicích jako speed mentoring.

Během projektu jsme uskutečnily 7 networkingových setkání, na kterých účastnice projektu prezentovaly své vlastní úspěchy. Ty jsme také zaznamenávaly u 4 žen skrze časové video-medailonky prezentované na kanálu YouTube.

Natočený speed mentoring s Danou Bérovou na téma Vyjednávání shlédlo již 539 uživatelů. Celý projekt provázela rozsáhlá kampaň k posílení vstupu žen do rozhodovacích pozic a za rovnost platů podpořená na radiu Evropa 2 a Frekvence 1, která získala 917 nových fanoušků na FB profil Equal Pay Day Czech s dosahem 64.169 shlédnutí.

Pokud jste se projektu zúčastnila, napište nám, jak se Vám po roce od projektu vede a co je u Vás nového?

Těšíme se na Vaše zprávy a děkujeme za podporu.

Pozvánka na letní kurzy HORMONÁLNÍ jógy

Sestavu hormonální jógy vytvořila paní Dinah Rodrigues z Brazílie z důvodu zvýšení a vyrovnání ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) pro ženy, které začaly mít nepříjemné projevy spojené s příchodem menopauzy – návaly horka, nespavost, podrážděnost, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, nízké libido, urogenitální suchost, migrény atd. Díky cvičení se symptomy odstraní bez potřeby užívat „umělé“ hormony (hormonální substituční léčbu).
Zvládnete ji i bez předchozí zkušenosti s jógou; díky ní doslova omládnete, neboť se Vám zvýší a upraví hormonální hladiny, které začínají po 30-35 roce klesat. Zvýší se produkce kolagenu, což má vliv na dobrou pleť, vlasy, nehty, léčí syndrom karpálního tunelu, vynikající jako prevence proti inkontinenci a osteoporóze.
Během dvou setkání se naučíte celou sestavu hormonální jógy včetně protistresových cviků, tibetské techniky práce s energií a harmonizaci energie a čaker. Poté cvičíte sama v klidu domova nebo docházíte na společné lekce.

Kde : Komunitní centrum Právě teď! o.p.s., Bedřichovská 16, Praha 8

Přihlášky: prosíme vyplnit formulář ZDE | Informace na: +420 725 718 816

Rezervace místa je platná po zaplacení ceny za seminář na účet: 221235639/0600 (Moneta Money Bank)
v.s. 11072017 (pro červenec) | v.s. 15082017 (pro srpen)

CENA pro členky BPW CR 2.500 Kč dvoudenní seminář
CENA pro ostatní 2.800 Kč dvoudenní seminář

V ceně: podrobné materiály k celé sestavě, čaj, káva, voda, ovoce, sušenky; podložky na cvičení k zapůjčení ve studiu

S sebou: pohodlné oblečení na cvičení a dobrou náladu 🙂

Semináře povede: Jana Hrabalová Bendová, certifikovaná lektorka hormonální jógy pro ženy a diabetiky od Dinah Rodrigues